flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
Denso part number 3457 (FXE24HR11) is a replacement Iridium Long Life Spark Plug for:INFINITI: (2013 EX37, 2013 FX37, 2008-2013 G37, 2011-2013 M37, 2015 Q40, 2014-2015 & 2017-2023 Q50, 2014-2015 & 2017-2022 Q60, 2014-2019 Q70, 2015-2019 Q70L, 2014-2017 QX50, 2014-2017 QX70)Mercedes-Benz: (2011-2015 SLS AMG)Nissan: (2009-2020 370Z, 2009-2021 & 2023 GT-R, 2023 Z)Subaru: (2014-2018 Forester, 2015-2021 WRX)Part number 3457 (FXE24HR11) has a single ground electrode and comes with a 1.1 mm pre-sized gap. It has a 14.3 mm hex, a thread size of 12 mm, and a 26.5 mm reach.Denso Iridium Long Life Spark Plugs have a 360° laser-welded 0.7mm iridium tip and a platinum ground electrode. The fine-wire iridium center electrode improves ignitability and longevity. Denso Iridium Long Life Spark Plugs last up to three times as long as conventional plugs with sustained spark performance over 100,000 miles. They can endure extreme temperatures greater than 4000°F associated with high-performance ignition and special fuel systems. The properties of Denso’s patented iridium alloy allow for more horsepower, faster and easier starts, less misfires under heavy loads, and better fuel economy. Denso Iridium Long Life Spark Plugs are manufactured to the strictest OE performance, durability, and emissions standards.
  • Denso Iridium Long Life Spark Plug with 1.1 mm pre-sized gap, 14.3 mm hex, and 26.5 mm reach